Szabadtéri koncert természetbarátoknak
Az immár hagyománynak tekinthető „Fülemülék éjszakája” elnevezésű országos rendezvénysorozat minden év májusában kerül megrendezésre.
A költők éjjel is daloló misztikus kis csalogánya Európa egyik legjelentéktelenebb tollruhás, ugyanakkor a legvarázslatosabb hangú énekesmadarai közé tartozik. Afrika trópusi tájairól április végén visszatérő tollas kis vándorok hímjei, akár 4 különböző hangot is ki tudnak énekelni egyszerre, mellyel betöltik a májusi nappalokat és a még gyakran hűvös sötét éjszakákat.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület dombóvári helyi csoportjának tagjai és a Belvárosi Általános Iskola szorgalmas tanulói hosszas madármegfigyelő sétán vehettek részt a Konda- patak völgyében május 20-án, Nagy Sándor kíséretében. A kora esti távcsöves faunisztikát más madárfajok dallamai is színesítették, melyekkel megismerkedhettek a lelkes résztvevők.
A gyerekek több madarat is beazonosítottak a hangjuk alapján.
Hazánkban 2 fülemüle faj is honos. A nagy fülemüle (Luscinia luscinia) leginkább csak a Felső-Tisza ártereiben költ, fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100 ezer forint. A kis fülemüle, hétköznapi nevén csak fülemüle (Luscinia megarhynchos) és népi nevén csalogány jóval gyakoribb elterjedésű faj hazánkban. Utóbbi a cserjékben gazdagabb városokban is megtelepszik ott, ahol a talajról nem takarítják össze az őszi lombtakarót. A földre vagy annak közelébe rakja le 4- 6 tojását. Védett madár, eszmei értéke pedig 10 ezer forint.
Fülemüle, népi nevén csalogány (Fotó: Tóth István Zsolt)
Madárhangok azok számára, akik nem hallhatták élőben:
http://www.nyf.hu/others/html/kornyezettud/mm/kornytud/termved/tgy7/tgy7.htm
|