Optikájukon keresztül láttatják a világot
A Dombóvári Fotósok Baráti Körének tárlatát március 29-én a helyi Apáczai Csere János Szakközépiskolában Papp Gabriella, az oktatási intézmény pedagógusa nyitotta meg.
- Elsőként Tilinger Sándort említeném, aki a település fotótörténetének egyik legkiemelkedőbb alakja - emelte ki a rajztanár. - A város eseményeit, jelképeit, a természetes és az épített környezetet bemutató sorozati már az 1970-es évektől ismertek voltak. Képei mintegy 140 pályázaton szerepeltek, azok közül rengeteg jelent meg szakmai újságokban, napilapokban és folyóiratokban. Fotós és filmes szakkört vezetett, kiállításokat rendezett, most pedig „motorja” a helyi amatőr fényképészeket tömörítő Dombóvári Fotósok Baráti Körének.
Nagy Csaba, Tilinger Sándor, Szabó László András, Lőbl Eszter és Őri Gábor (jobbról balra) a kiállítás megnyitóján
Nagy Csaba pályája szintén több évtizedet ölel fel. Az általános iskola elvégzése óta fotózik és képezi magát a témában. Munkája melletti szabadidejében folyamatosan kattogtatta a gépét, ám csak az utóbbi esztendőkben tudott annyi időt fordítani kedvenc időtöltésére, amennyit már korábban is szeretett volna. Különösen kedveli a tájaknak és az épületeknek a megörökítését.
Nagy Csaba képe télen készült a Tüskei-tónál
Weber József közel 25 éve kísérletezik a fotózás „műhelytitkainak” elsajátításával, a hagyományos technikát követően mostanában a digitálisat alkalmazza. Legkedveltebb eszköze az árnytömbök arányainak eltolása és a színvilág saját harmóniaigénye szerinti átfogalmazása.
Tóth István Zsolt fotóiból sugárzik a természet határtalan szeretete. Bevallása szerint mágnesként vonzza őt a növény- és állatvilág. A fotózást a megismételhetetlen pillantok megörökítése miatt kezdte el.
Őri Gábor egyik fotója
Teljesen más stílust képviselnek Őri Gábor munkái. A fotókon általában digitális utómunkákat végez, vagy tartalmában már teljesen önálló grafikák készítéséhez használja fel a felvételeit, melyeknek nem feltétlenül az egyértelmű ábrázolás a céljuk.
Az érzékeny női világ jelenik meg Lőbl Eszter fotóin. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen ismerte meg a fényképezés rejtelmeit.
Végül, de nem utolsó sorban egy másik tehetséges fiatalt, Szabó László Andrást kell említeni. A helybeli gimnazista 2007 óta foglalkozik fotózással és ma már pályáját is ezen a területen képzeli el. Alkotásaival gondolatokat és érzéseket kíván ébreszteni a nézőkben.
A tárlatot április végéig tekinthetik meg az Apáczai Csere János Szakközépiskolába tanítási idő alatt ellátogató érdeklődők.
|